Zaproszenie na uroczystość Matki Bożej Łódzkiej

Każdego roku, 16 listopada odbywa się uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia. W tym roku uroczystej Mszy Świętej, o godz. 18.00, będzie przewodniczył Metropolita Łódzki ks. Arcybiskup prof. dr hab. Marek Jędraszewski. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Łodzi na wspólne świętowanie ku czci Patronki Miasta.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszą w Łodzi. Obecny kościół został zbudowany pod koniec XIX wieku, w stylu gotyku nadwiślańskiego. Prawa nawa kościoła zakończona jest kaplicą, w której znajduje się obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Wizerunek ten nazywany jest również Matką Bożą Łódzką. Maryja jest bez Dzieciątka, ze skrzyżowanymi dłońmi na piersi. W kompozycji przypomina cudowny obraz Matki Bożej Ostrobramskiej z Wilna. Przyjmuje się, że łódzki wizerunek jest jego najstarszą kopią i powstał w latach 1670-1690. Początki obrazu otaczają legendy. Nie wiadomo dokładnie od kiedy wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia znajduje się w Łodzi. Według tradycji został ufundowany przez łodzian jako wotum dziękczynne za ocalenie z potopu szwedzkiego w 1655 r. Pierwsza wzmianka pisana o obrazie pochodzi z 1718 roku i znajduje się w protokole powizytacyjnym parafii.

W każdy wtorek po Mszach Świętych o godz. 8.00 i 18.00 odprawiana jest Nowenna do Matki Bożej Łódzkiej, jako patronki miasta.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.