Zaproszenie. Koncert i wystawa „Łódź pamięta”.

KONCERT I WYSTAWA „ŁÓDŹ PAMIĘTA”

W KOŚCIELE WNIEBOWZIĘCIA NMP

29 sierpnia przypada 73 rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto, czyli dzielnicy żydowskiej utworzonej na terenie Bałut i Starego Miasta w Łodzi w czasie II Wojny Światowej. Z kolei we wrześniu mija 75 lat od tzw. Wielkiej Szpery, akcji wywiezienia z getta ponad 15 tys. osób, w tym prawie wszystkie dzieci do 10 roku życia.

Warto pamiętać, że kościół Wniebowzięcia NMP także znajdował się w obrębie getta.

Można w bocznej nawie naszej świątyni oglądać wystawę archiwalnych fotografii ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi. We wtorek, 5 września, o godz. 20.00 zapraszamy na koncert „Łódź pamięta”, w którym wystąpi kantorka z Nowego Jorku – Monika Krajewska i Chór Dziecięcy Miasta Łodzi. Wykonają oni pieśni z przesłaniem pokoju w różnych językach. Będą też wizualizacje przygotowane specjalnie do wnętrza naszej świątyni mariackiej.

Kościół Wniebowzięcia NMP odgrywał znaczącą rolę w historii getta. Stał przy nim charakterystyczny most przez który ludzie przedostawali się z jednej strony getta na drugą. Z kolei nasz dom parafialny był bardzo trudnym symbolem. Niemcy umieścili w nim posterunek niemieckiej policji kryminalnej. Dlatego tak często przyjeżdżają tu wycieczki, które te miejsca oglądają i o nich mówią.

OPIS HISTORYCZNY WIELKIEJ SZPERY

We wrześniu bieżącego roku przypada 75 rocznica Wielkiej Szpery – akcji przeprowadzonej przez okupanta na terenie łódzkiego getta, w wyniku której wywieziono ponad 15 tys. osób, w tym niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia. Tym samym zakończyła się trwająca od stycznia do września akcja wywożenia Żydów do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem(Kulmhof).

Od stycznia do maja 1942r. zesłano na śmierć 55 tys. Żydów z łódzkiego getta oraz blisko 5 tys. Cyganów z Austrii, ale właśnie jesienna akcja Wielkiej Szpery stała się najważniejszym momentem w dziejach getta, najbardziej tragicznym, najczęściej wspominanym. Najpewniej dlatego, że jej ofiarą padły maleńkie dzieci. Do transportu szły dzieci z sierocińców, przytułków, szpitali, dzieci odrywano od matek i bliskich. Nie ma chyba nikogo, kto przeszedł łódzkie getto i nie został przez te wydarzenia osobiście dotknięty. Wspomnienia Szpery pojawiają się we wszystkich relacjach, dziennikach, wywiadach. Dzieje Litzmannstadt dzielą się na okres sprzed Szpery i po Szperze…

Samo słowo „Szpera” pochodzi od niemieckich słów „Allgemeine Gehsperre” – – które oznaczają całkowity zakaz opuszczania domów. Został on wprowadzony 5 września 1942 roku i trwał do 12 września. Był poprzedzony słynnym przemówieniem Chaima Mordechaja Rumkowskiego wygłoszonym 4 września 1942 r. na tzw. placu strażackim, a zaczynającym się od słów „Oddajcie mi swoje dzieci…”. Dzieci zostały wywiezione, a getto Niemcy przekształcili w obóz pracy. Od tego czasu wszyscy, którym udało się uratować ze Szpery musieli ciężko pracować. W sierpniu 1944 roku pozostali przy życiu mieszkańcy Litzmannstadt Getto podzieli los ofiar Wielkiej Szpery. Wywieziono ich do Auschwitz.

Koncert „Łódź Pamięta” w naszym kościele jest organizowany w ramach obchodów rocznicy tych wydarzeń. Zapraszamy wszystkich parafian do uczestniczenia w tym koncercie, a także w innych uroczystościach. Prosimy o przekazanie tej informacji innym. Przy wyjściu z kościoła, można zaopatrzyć się w program obchodów. Po zakończonym koncercie będzie można złożyć dobrowolną ofiarę do specjalnych puszek na dzieła charytatywne prowadzone przez parafię.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.